Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ANO? Ne, děkuji!

Od člena konkrétní politické strany budou má následující slova, týkající se jistých kandidátů ve volbách, znít chabě, lacině, předvídatelně. Jsem si toho plně vědom. Přesto jako občan cítím ryze sobeckou potřebu se k nadcházejícím volbám vyjádřit.

Tak jako řada jiných bloggerů. V souvislosti s nadcházejícími volbami se totiž nemohu ubránit vzpomínce na volby předchozí. Na to, jak jsem tehdy sledoval parlamentní kampaň podnikatelské partaje Věci veřejné, následně jejich vstup do vlády, první drobné půtky, vzájemné odposlechy, rozpad na několikero částí až po hlasování o vlastní terminaci v podobě poslanců. Ze zkušenosti, kterou v politické straně mám, si mohu zpětně dovozovat několik pravidel, principů a souvislostí, proč se tak stalo a proč se opakování historie obávám. Takové moje sedmero politických vykřičníků:
Jedna vlaštovka stranu nedělá

Každý politický lídr, který nemá alespoň stálou, spíše však rostoucí podporu vně strany, začne uvnitř strany dřív nebo později slábnout. Je to přirozený proces, který lze jen těžko zvrátit. Situace časem vykrystalizuje v určitou konkurenční skupinu, někdy s jedním proti-lídrem, někdy více rozmělněnou. V tomto ohledu kooperující duo předsedy a místopředsedy je docela vhodnou pojistkou pro déletrvající fungování strany i přes viditelně nestoupající politické preference, neboť se každý člen může identifikovat buďto s jedním či s druhým kandidátem. Podnikatelské politické subjekty postavené vždy na jednom velkopodnikateli či jedné obchodní společnosti, tuto „pojistku“ ve druhé osobě již z principu nemají a je na místě se ptát, i kdybychom pominuli všechny další rizikové principy, kdo bude nástupcem lídra v dalších letech? Bude dále existovat dotace strany od miliardáře, když ji povede někdo jiný? Nebo se bude měnit i generální sponzor strany? A odrazí se to na dalším směřování straníků.
Nohama na zemi

Stejně jako demokracie je velmi křehká věc, kterou je třeba v rozporu s vrozenou lidskou pokorou hájit i se zbraní v ruce, je i názorová pluralita a tedy schopnost lídra reagovat na nálady ve straně nutnou součástí politické strany. Mohu si být stokrát jistý správností nastolené cesty, ale není mi to k ničemu, když klíčové hlasování nakonec prohraji. Není v těchto případech chyba v tom, že by směr nebyl správný, ale cesta k jeho prosazení zkrátka nebyla vhodná. Tady je třeba veliké politické obratnosti, zkušenosti a energie, aby z dané situace člověk uhájil, co jen lze. Kompromis by neměl být zaměňován za pletichaření.
Naopak pokud není po kompromisu ani vidu ani slechu, je třeba se mít na pozoru. Z vlastní zkušenosti mohu doložit desítky či stovky mých rozhodnutí, které kdyby nebyly korigovány kolegy, dopadly by neslavně. Stejně tak si myslím, že spousta takovýchto korigovaných rozhodnutí by přinesla větší efekt v původní verzi. Ve výsledku však jsme stále pohromadě, protože se nikdo (tedy ani já) názorově neutrhl od ostatních. V podnikatelských stranách toto nastává velmi brzy, a jak ukazují případy odstoupení z předních míst jisté kandidátky, děje se tak už dokonce před volbami.

Nevolíme podnikatele roku, ale politickou partaj
Schopnost strany spolupracovat s ostatními se neměří schopnostmi z jiných oblastí života. Vysokoškolský profesor je a bude nejspíše levicový intelektuál. Soukromý podnikatel je z hlediska ekonomie velmi sobecky uvažující člověk, v pokročilejší fázi svého podnikání snad již i filantropicky orientovaný. Doktor bude zvyklý na pozornost a vděk lidí okolo. A tak by se dalo pokračovat do nekonečna. S každým takto různě zaměřeným politikem se dá i docela dobře odhadnout, jaké lidi bude dosazovat na místa ve státní správě. Otázka tedy je, co od podnikatelských stran čekáme a jsme-li smířeni s tím, koho zřejmě budou dosazovat na místa ve státní správě. Opět se člověk neubrání vzpomínce na Věci veřejné. Byznys totiž je něco diametrálně odlišného od státní správy. Státní správa je z podstaty konfliktu mnoha zájmů pro práci velmi obtížným teritoriem. A ze zkušenosti z Prahy mohu konstatovat, že není nic horšího, než když se ustupuje právě zájmům byznysu.
Česká republika, a.s.
Politika není srovnatelná s řízením firmy. Přenositelnost znalostí z byznysu je sice vhodná, ale jako určitý stranický mix (jeden podnikatel, jeden vysokoškolský učitel(ka), jeden zaměstnanec, jedna osoba samostatně výdělečně činná, atd.). Tedy usuzovat z toho, že někdo je dobrý podnikatel a tedy dobře povede naši zemi, je lichá úvaha. Kolik skvělých podnikatelů již bylo instalováno na přední místa státní správy, do čela politických stran, kteří pak nedostáli předpokladům v byznysu schopných lidí? Kolik již majetkově dobře postavených podnikatelů vyvolávalo dojem, že mají vyděláno dost a nebudou mít tedy potřebu korumpovat? Opravdu jsou na tom čeští podnikatelé vstupující do politiky tak, že hledají nový smysl života po úspěšně prožitém životě mladého anarchisty (jako Bill Clinton), po poctivých začátcích v zábavním průmyslu (jako Arnold Schwarzenegger), po skvělém podnikatelském úspěchu (jako Bill Gates) nebo po odpočinkové filantropii (jako Warren Buffet)? Nebo jde jen o strategický timeout v podnikání?
Politický vabank
Jak poznáte, co bude strana v parlamentu či na jiných politických úrovních prosazovat a jakým způsobem tak bude činit? Lze to, pokud člověk, kterému dáváme svůj hlas, měl alespoň nějakou stopu ve veřejném životě. Alespoň něco, co vykonal, podle čeho se s ním můžeme či naopak nemůžeme ztotožnit. Politik je člověk zvyklý na protichůdné názory, na prohry během hlasování, na vášnivé diskuze. Ti nejzkušenější politici nakonec umí každý útok na svou osobu vrátit jako vítězný úder. A pokud to, co politik říká, koresponduje s tím, co dělá, dostavuje se synergický efekt. V opačném případě se u pozorovatelů dostavuje pochopitelný pocit „nevolnosti“ a posléze i „nevolitelnosti“.
A pokud nemáte s čím srovnávat? Pak hrajete vabank, a to s velmi mizivou pravděpodobností úspěchu. Neboť kdyby již něco vykonat šlo, proč se tito angažují až nyní? Pokud se zajímáte o dění dlouhodobě a něco vám na naší společnosti vadí, pak nejspíše již dlouho pro společnost pracujete, ať už jako starosta či odborný poradce ministra či premiéra. Jako každá tzv. hurá akce, kterou realizujete ve svém životě (například: zhubnu za leden do plavek!), skončí tak, že záměr opustíte po několika prvních překážkách. A že v parlamentu a v politice jsou takových překážek denně desítky. A pokud přeci jen ano? S největší pravděpodobností nezískáte 50 procent hlasů, takže z vašeho programu (pokud nějaký kloudný vůbec máte) zrealizujete všehovšudy tak 20 procent, a ty budou ještě docela v jiném stavu, než jste čekali. A to mluvíme o programech, které se zakládají na již dříve získaných zkušenostech, tedy na znalosti a možnostech politiky vůbec.
Naděje umírá poslední
Po letech života pod taktovkou totalitního režimu, jsme po revoluci naprosto optimisticky a naprosto pochopitelně věřili v plynulý přechod k blahobytnému a vysněnému kapitalismu. A z původních nadějí jsou dnes jen trosky a ve společnosti vládne všeobecné zklamání z politiky a stavu naší země vůbec. Přitom posun je citelný - před třemi lety se nevyšetřoval jediný podvod, jediná mizerná zakázka. Dnes jsme dokonce tak daleko, že za tyto v minulosti uzavřené zakázky pranýřujeme nejen zřejmé viníky, ale pro jistotu i současné politiky (viz Opencard). Máme v sobě pořád zakořeněný pocit, že jedinou šancí je třeba změnit systém. Že tak, jak je to dnes, je to zcela špatně a musí se to dělat jinak. To je ale omyl. Toto není vina systému, ale společnosti jako takové. Máme pocit, že politici něco naslibují a pak to nedělají.
I já jsem toto před vstupem do politiky zklamaně kvitoval. Jenže pak zjistíte, že většina toho, co je v novinách, je vždy trochu zkrácené či přetočené. Že často není třeba hledat zákulisní machinace, ale že se jen prostě velká většina věcí jednoduše jen nepodaří prosadit. To je politika a musí to tak bohužel být. Pouze a jenom demokracie toto umožňuje a je tak z hlediska existence společnosti tím nejdéle fungujícím systémem, který dodává lidem svobodu v té největší možné míře. Že si někteří z nás nejsou schopni spojit svá nově nabytá práva také s potřebnou odpovědností je už trochu problém naší země, které bylo dáno do vínku 40 let komunismu. Schází nám obtížné životní podmínky jako ve Skandinávii, které by nás i přes názorové neshody držely pohromadě. My hledáme stále něco nového, nevyzkoušeného, co nás zaručeně spasí. Hledáme panovníka, který by nám pomohl. Podnikatelské strany hlásající obohacení společenské diskuze tedy volme. Podnikatelské strany, jež jsou ve své podstatě jednonázorové, nikoliv.
Křišťálově čistá 90. léta
Setkal jsem se za své krátké působení na pražské radnici s něčím, co mne přesvědčilo, že se žádná výjimka z těchto několika zásad nevyplatí. A nejméně pak v tom, abychom podcenili reputaci samotných lidí. V komunálních volbách v roce 2010 vyhrál v Praze Zdeněk Tůma (ano, volby vyhrává vždy lídr či maximálně jeho dvojka). Při sestavování koalice byl podveden pravicovým partnerem. Když už bylo primátorské křeslo primátora jisté, byla zase podvedena sociální demokracie. A až nakonec byl podvádějící podveden sám, vlastní stranou, z čehož jsem nikterak radost neměl. Protože to mohlo být od počátku jinak – kdyby se jednalo na rovinu od začátku.
Nelze dlouhodobě brojit proti jednomu nešvaru stejným nešvarem. A také nelze věřit, že kdo podvede jednou, víckrát již nepodvede. A tak ani nepředpokládám, že miliardový majetek získaný v divokých letech našeho kapitalismu v Česku je zrovna tím nejčistším kapitálem. Prostě nevěřím, že bychom v Česku měli takovou bílou vránu, když všechny ostatní jsou černé. Důvěra se strašně dlouho buduje a dá se rychle ztratit. Jak obtížně se buduje důvěra, když v předvolebním boji říkáme všem ostatním dinosauři či neumětelové asi netřeba komentovat.

Autor: | pondělí 14.10.2013 17:34 | karma článku: 12,43 | přečteno: 1235x
  • Další články autora

Světlo na konci tunelu

Představte si, že váš kolega na jméno společné firmy koupí drahý vůz a s plnou nádrží, za potlesku veřejnosti, se vydá na dlouhou cestu napříč kontinentem. Jízdu si užívá, ujišťuje vás, že všechny náklady jsou zajištěny a že jede podle předpisů. V půlce své cesty vám pak s úsměvem předá řízení a vy zjistíte, že po cestě nabral tucet stopařů a že jsou vám v patách policejní vozy, neboť dotyčný po cestě párkrát projel na červenou. Bez mapy, s poloprázdnou nádrží, další benzínka v nedohlednu. Osazenstvo netrpělivě očekává příjezd do cíle, vy s oroseným čelem jedete bůhví kam...

28.1.2014 v 18:33 | Karma: 19,93 | Přečteno: 1750x | Diskuse| Ostatní

„Gigaeskalátor“

V jistém médiu nedávno znovu recyklovali několik měsíců starou zprávu o úmyslu města vybudovat eskalátor z Nuselského údolí, který by tisíce tamních rezidentů spojil se stanicí metra Vyšehrad. Copak o to. Opakování jest matkou moudrosti. Jsem i smířen s tím, že jako politik a zástupce města jsem pod drobnohledem. A také to tak má být. Ovšem je kritika podložená relevantními argumenty a kritika balancující na vratkých nožkách domněnek.

7.1.2014 v 17:23 | Karma: 17,81 | Přečteno: 1782x | Diskuse| Ostatní

Teskný zpěv Kolibříka

V neděli jsem v Otázkách Václava Moravce vyslechl vystoupení Pavla Béma, mého oponenta, a přiznám se, že jsem po celou dobu nevycházel z údivu. Když zazněla věta „pan Hudeček je neuvěřitelný lhář“, skousl jsem to a nereagoval prostě proto, aby se po jistě chutném nedělním obědě divákům nepřitížilo tím, že budou sledovat záplavu prázdných invektiv.

3.12.2013 v 12:02 | Karma: 30,59 | Přečteno: 2655x | Diskuse| Ostatní

Co věděl prezident a kdy to věděl?

Četl jsem kdesi na facebooku toto hodnocení současné situace v sociální demokracii: „...tak přeci jen v ČSSD zabíječka bude, jen zaříznou jinou svini...“

31.10.2013 v 17:43 | Karma: 18,19 | Přečteno: 801x | Diskuse| Ostatní

Ladím, ladíš, ladíme…Prahu!

V posledních týdnech jsem příspěvky na blog poněkud zanedbával. A ne že by nebylo o čem psát. Rozpad koalice, pokusy o sestavení nové, do toho velká voda a následně i volba nové Rady hl. m. Prahy. Ovšem mám pocit, že o tom všem už bylo napsáno dost a dost. Všechna témata byla podrobena komentářům z různých úhlů pohledu, z různých koutů politického spektra. V následujících řádcích se tedy budu věnovat události, nikterak do očí bijící, médii poměrně opomíjené. Přesto si podle mě zaslouží pár slov.

20.8.2013 v 19:41 | Karma: 8,45 | Přečteno: 1836x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

ANALÝZA: Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 96
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1311x
PřF UK v Praze, TOP 09, DR CSTS

Seznam rubrik