Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K článku v Pražském deníku "Zmizí zeleň s novým územním plánem?"

15. 10. 2012 11:00:01
K článku "Zmizí zeleň s novým územním plánem?" uveřejněném 10. 10. 2012 v Pražském deníku: Jak může paní Rejchrtová tvrdit, co bude a nebude územní plán umožňovat, když v současnosti nemůže vědět, jakou bude mít podobu? Takové výroky jsou bezpředmětným strašením spoluobčanů, popřípadě politickým cvičením, ale nemohou být založeny na relevantních informacích, neboť takovými informacemi zatím nikdo nedisponuje. Nebyla představena ani metodika ani ukázky ani nic podobného. Pokud někdo dokáže z prezentovaných principů (kudy by se mělo ubírat územní plánovaní v Praze) vyvodit tvrzení uvedená v článku, může aspirovat na uznání ve sféře astrologie, kartářství a předpovídání budoucnosti. Jak zřejmě velí česká tradice, jsou dotyčnými zastupiteli Prahy 4 (Rejchrtová, Štěpánek) vyjadřovány obavy na základě informací, které teprve přijdou.

Návrh metodiky územního plánu bude představen poprvé na konferenci 31. 10. 2012 a dále na Ozvučné desce 1. 12. 2012. Během jara by mohly být k dispozici nějaké „vzorky/ukázky“ územního plánu. Na základě jejich prostudování a uvedené metodiky je možné vyvozovat nějaké postřehy. V současnosti je to skutečně věštění z koule.

Územní plán jako ochrana území? Z článku však vyplývá nepochopení toho, co územní plán je a k čemu slouží. Je zřejmé, že územní plán má zřetelně a závazně definovat využití území. V článku je však vyjádřena obava z toho, že nový územní plán něco neochrání. Územní plán je však nástroj v rukou institucí, není to „živá“ instituce sama. Je třeba se podívat do minulosti. Co územní plán od roku 1999 sám o sobě ochránil? Nic - dle „potřeby“ byl měněn. Sebelepší územní plán nezastoupí rozhodování lidí v úřadech. O tom, co kde skutečně bude stát, ze zákona rozhodoval, rozhoduje a bude rozhodovat příslušný stavební úřad. Územní plán je dnes naopak bohužel zneužíván jako alibi negativních rozhodnutí (pro Prahu) stavebních úřadů, které se odvolávají na mj. územní plán, který však zároveň podléhal tisícům změn a úprav včetně těch „na objednávku“. Bývalý radní Štěpánek takových situací musel za svého působení zažít nespočet. Článek by se tedy měl jmenovat spíše: Zmizí zeleň díky stavebním úřadům?

Zabránilo-li se v Praze v minulosti nějakému negativnímu jevu, co bylo rozhodující silou – nástroj, či lidé? Samozřejmě lidé - rozhodující byla aktivita občanů a nikoli nástroj (územní plán). Územní plán je tedy nástrojem v rukou lidí a odpovědnost za něj leží rovněž na lidech. Čím kvalitnější nástroj, tím samozřejmě lepší práce, ale nástroj sám nic nezmůže. Použijme přirovnání ke hře na housle.

Jen na okraj bych zmínil dva pojmy z článku měřítko a zeleň. Zeleň je pojmem, který by měl z územního plánu zmizet – zeleň totiž může být parkem i náletem. Tedy z hlediska města pozitivním i negativním jevem. Proto je třeba zeleň rozlišovat, zda se jedná o park, udržovanou krajinu či nálet. Netuším, kde se vzal předpoklad o měřítku 1:50 000. Měřítko je určeno vyhláškou MMR ke stavebnímu zákonu. Možná by bylo příhodné, aby si paní Rejchertová zakoupila běžnou turistickou mapu Okolí Prahy v tomto měřítku, podívala se na velikost Prahy a zhodnotila, zda by skutečně někdo mohl pomýšlet na územní plán v tomto měřítku.

Autor: Tomáš Hudeček | pondělí 15.10.2012 11:00 | karma článku: 5.46 | přečteno: 519x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Štěpán Bicera

Pozdravuj tam dole ODS

Cokoliv nového Sobotka udělá, to jeho partaj sráží níž a níž. Osočování Babiše, podání demise vlády, zrušení demise,odvolání ministra financí, útok na tchyni Rusňáka. Naposledy i vyškrtnutí Zimoly z jihočeské kandidátky.

23.5.2017 v 8:18 | Karma článku: 25.97 | Přečteno: 511 | Diskuse

Milan Radek

Manchester, pouze další útok, brzo se něco takového ani komentovat nebude

Při vší úctě k obětem a jejich pozůstalým kterým je jedno proč to udělali, teď cítí jen bolest, a některé ta bolest nikdy neopustí. Ale znovu připomenu, tohle není to pravé nebezpečí. I kdyby se to stávalo týdně, tito neumírnění,

23.5.2017 v 3:33 | Karma článku: 37.66 | Přečteno: 1069 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Šmíráctví chvilek pod psa

,,...nekoukejte se, co to děláte?... pryč, to se nedělá!"...Zahánění očí divokými neklidnými psy a uvnitř do chřtánu vražená tyč až na dno žaludku. Nehybnost a strach umíchaný v koktejl lítosti, neschopnosti a tetelení sebe sama.

23.5.2017 v 2:31 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jana Slaninová

Když si přejete narození malé princezničky, obdržíte draka

Lidi v očekávání svého prvního potomka trpí utkvělými představami malinkých princezniček a nebo dokonce princátek. Naši se jedenáct let snažili o potomka. Ano, potomka. Kluka. Dostali trest. Narodila jsem se já.

22.5.2017 v 22:07 | Karma článku: 12.50 | Přečteno: 347 | Diskuse

Petr Omelka

23. května 1618 se vyhazovali ministři z okna...A co dnes?

Čeští stavové to sice tehdy vzali z gruntu, ale třetí pražská defenestrace měla vypadat jako regulérní vykonání rozsudku. O co tehdy šlo a proč se házelo z okna.

22.5.2017 v 21:10 | Karma článku: 16.91 | Přečteno: 451 | Diskuse
Počet článků 96 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1290
PřF UK v Praze, TOP 09, DR CSTS

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.